Odporúčanie Európskej endokrinologickej spoločnosti, týkajúce sa očkovania proti COVID-19 u pacientov s endokrinnými ochoreniami

Odporúčanie Európskej endokrinologickej spoločnosti, týkajúce sa očkovania proti COVID-19:„rovnaký prístup k pacientom s endokrinologickými ochoreniami ako u bežnej populácie." 

Zaujalo nás, že pacientom s autoimunitnými ochoreniami ako tyreoiditída, nebolo poskytnuté očkovanie proti Covid-19. Európska endokrinologická spoločnosť na danú skutočnosť bezprostredne zaujala stanovisko. Klinické pokusy, ktoré umožnili schválenie prvých dvoch vakcín, boli zrealizované na základe klinických štúdií, ktoré viedla Európska lieková agentúra (EMA) a americká Správa potravín a liečiv (FDA), do ktorých sa zapojilo viac ako 40 000 a 30 000 dobrovoľníkov, vo veku od 16 do 75 rokov, vrátane pacientov s cukrovkou, obezitou, onkologickými ochoreniami, HIV, chronickou chorobou pľúc, taktiež s cievnymi mozgovými ochoreniami a chorobou pečene v stabilizovanom štádiu. Účinnosť a bezpečnosť boli porovnateľné s výsledkami u zdravých pacientov. Navyše, americké Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení vyhlasuje, že pacienti s autoimunitnými ochoreniami, ktorí nemajú kontraindikáciu na očkovanie, môžu dostať mRNA COVID-19 vakcínu.  V prípade pacientov so stabilným endokrinným ochorením ako autoimúnna tyreoiditída, Graves-Basedowova choroba, Addisonova choroba, hypofyzárne adenómy, diabetes I. a II. typu, obezita, Európska endokrinologická spoločnosť kladie dôraz na dodržiavanie rovnakých odporúčaní pre vakcináciu proti Covid-19 ako u bežnej populácie. Pacienti s adrenálnou insuficienciou musia byť oboznámení, že v prípade objavenia sa nežiaducich účinkov ako je horúčka, by sa mali riadiť podľa ´sick day rules´. 

Anton Luger, ESE ExCo člen zodpovedný za ESE Council of Affiliated Societies (ECAS)

Robin Peeters, predseda ESE Clinical Committee

Andrea Giustina, president ESE

Originálne znenie TU.

Mohlo by vás zaujímať

Zápisnica zo zasadania výboru 30.3.2021

Zápisnica zo zasadania výboru SES a stretnutia krajských odborníkov MZ SR pre endokrinológiu

čítať viac
Očkovanie proti COVID-19 a liečba osteoporózy

Usmernenie na postup pri očkovaní proti COVID-19 v súvislosti s liečbou pacientov s osteoporózou.

čítať viac
10.marec 2021! Deadline na podávanie abstraktov na e-ECE 2021, možnosť využiť množstvo grantov.

10.marec 2021! Deadline na podávanie abstraktov na e-ECE 2021, možnosť využiť množstvo grantov.

čítať viac