The 19th European Congress of Endocrinology

We are delighted to provide you with details of the 19th European Congress of Endocrinology which will take place in Lisbon, Portugal.
On behalf of the Programme Organising Committee and the Local Organising Committee we are delighted to invite you to the city of Lisbon for the 19th European Congress of Endocrinology.
We would like to encourage you to all support and participate in ECE 2017 and become part of the society's ultimate aim to develop the best knowledge in endocrine science and medicine.  We aim to shape the future of endocrinology to improve science, knowledge and health across Europe and beyond.  By uniting, supporting and representing our community we can help create better medical outcomes throughout endocrinology.
We look forward to welcoming you to Lisbon for ECE 2017.

Bulent Yildiz (Turkey)
Chair, Programme Organising Committee (POC)

Guillaume Assié (France)
Joint co-chair, Programme Organising Committee (POC)

Riccarda Granata (Italy)
Joint co-chair, Programme Organising Committee (POC)
Find out more

Mohlo by vás zaujímať

Zmena spôsobu úhrady Thyrogen

Od 1. júna 2018 bude liek Thyrogen na základe rozhodnutia MZ SR a v súlade s aktuálne platným SPC preradený zo spôsobu úhrady I na spôsob úhrady A.

čítať viac
Súťaž o najlepšiu publikáciu za rok 2017

Slovenská endokrinologická spoločnosť vyhlasuje súťaž o najlepšiu publikáciu za rok 2017

čítať viac
Európsky endokrinologický kongres v Barcelone

V dňoch 19-22.5.2018 sa konal Európsky endokrinologický kongres v Barcelone, kde malo Slovensko aktívnu účasť v podobe 8 posterov.

čítať viac